Lista de start Lista de start Lista de rezultate Top cluburi Lista de rezultate
10:00 - 18:00
1. Concurs International OPEN cu barem de participare dar cu clasificare pe varste :
Atentionam toate cluburile ca numarul de sportivi admisi in concurs este de 400, inscrierile facandu-se in ordinea primirii centralizatoarelor. In situatia in care numarul maxim de inscrieri este atins, inscrierile se sisteaza !
- Un clasament OPEN pentru fiecare proba;
- Un clasament pe grupe distincte de varsta, 9...16 ani b,f pentru fiecare proba in parte;
- Inscrierile se fac in format electronic pe centralizatorul din link-ul "Documente Utile", la adresa: supercurat@yahoo.com, nu se admit centralizatoare scrise de mana
Baremurile de timp se determina prin verificarea timpilor istorici realizati de catre sportivii inscrisi in Concurs, sectiunea "Istoric Rezultate Probe "! Organizatorii au dreptul sa ofere 3 Wild Card-uri pentru fiecare proba.
Sportivii care nu au barem istoric sau nu dovedesc ca au realizat acei timpi in competitii oficiale, vor fi exclusi din oficiu !Baremuri Participare Cupa Asseco 2013
In cazul in care sportivul indeplineste baremul in proba scurta ( 50m ) atunci se considera ca el il indeplineste si in proba lunga (100m) acelasi stil si reciproc.
Pentru proba de 200 mixt/2002, 2003 baremul se considera indeplinit si daca sunt indeplinite istoric simultan baremurile la 50m liber, 50m bras, 50 m spate, 50m delfin.
Pentru sportivii care nu sunt membri AMNB inscrierea cade in responsabilitatea antrenorului.
2. Probe de concurs:
- 50m liber, bras, spate, delfin; ( 9-16 ani )
- 100m liber, ( 9-16 ani )
- 100m bras, spate, ( 11-16 ani )
- 100m delfin ( 12-16 ani )
- 200m mixt ( 10-16 ani )
- Stafeta 8x50m liber fete ( 9-16 ani )
- Stafeta 8x50m liber baieti ( 9-16 ani )
- Fiecare sportiv se poate inscrie la maxim 6 probe(3/zi).
- Stafetele 8x50m liber vor fi alcatuite obligatoriu din cate 8 fete ( respectiv 8 baieti ), cate un sportiv la fiecare categorie de varsta 9-16 ani;se admite inscrierea unui sportiv la orice categorie de varsta superioara dar nu si invers;componentii echipelor iau startul in ordinea crescatoare a categoriilor de varsta;fiecare club poate inscrie un numar nelimitat de stafete; stafetele poti fi compuse din reprezentanti ai unu, doua sau mai multor cluburi.
3. Programul de Concurs este:
- sambata 14.00-15.00 - incalzire
15.00-20.00 - ziua 1 de concurs
- duminica 09.00-10.00 - incalzire
10.00-15.00 - ziua 2 de concurs
4. Se vor acorda premii podiumurilor la fiecare grupa de varsta pentru toate probele :
- Medalii Loc 1, 2, 3 probe individuale si Stafeta;
- Diplome Loc 1, 2, 3 probe individuale si Stafeta;
- Premii in bani dupa cum urmeaza : Loc 1 = 100ron, Loc 2= 60ron, Loc 3= 40 ron ( nu si Stafete );
- Cupa Asseco, Clubului care la finalul Competitiei intruneste cel mai mare numar de puncte (dupa punctajul 9p/Loc 1, 7p/Loc 2, 6p/Loc 3….1p/Loc 8) in probele individuale;
- Clasamentul OPEN nu se premiaza.
5. Arbitraj si Apel :
- Arbitru Principal: Marius Grigore
- Arbitru de Start: Dan Dragulet
- Arbitru de Parcurs : Narcis Neagu
- Comisia de Apel: Dragos Stan ( Presedinte ), Catalin Becheru, Narcis Neagu, Dan Dragulet, Marius Grigore.
6. Mentiune speciala
- Fiecare antrenor trebuie sa inscrie un voluntar daca are de la 1-8 sportivi inscrisi in concurs si doi voluntari daca are mai mult de 8 sportivi inscrisi in concurs.Acesti voluntari vor fi scrisi pe centralizatorul fiecarui club in continuarea sportivilor.